Železniční vozidla

Segment výroby kolejových vozidel představuje velkou část výrobního portfolia firmy 5M. Díky dlouhodobému působení v tomto oboru jsme specialisti na dodávky interiérových dílů pro vlaky a tramvaje, přičemž plnění všech nových evropských standardů (nehořlavost dle EN 45 545 nebo lepení dle DIN 6701) je pro nás samozřejmostí.

Kompozitové materiály přestavují velmi lehký a pevný konstrukční prvek, který umožňuje snížit celkovou váhu vlaku nebo tramvaje (při zachování dostatečných mechanických vlastností). Hlavním výrobkem pro kolejovou dopravu jsou sendvičové panely a kompozitní profily. Lehké kompozitové sendvičové panely byly vyvinuty pro aplikaci jako interiérové (alternativně i exteriérové) obložení stěn (hrubé stavby). Skladba panelů je navržena přesně dle požadovaných podmínek a proto je možné docílit různých vlastností v různých částech panelu. Mezi kompozitové panely patří i PUROXIT, co jsou lehké panely nahrazující překližku v konstrukci podlah a díky tomuto řešení je možné snížit hmotnost podlahy až o 35%.

Velkou skupinou kompozitových výrobků v kolejové dopravě jsou pultruzní profily. Ty se používají hlavně jako interiérové kryty (obložení) stěn a stropů, případně exteriérové boční nebo střešní kryty. V neposlední řadě se pultruzní profily používají v konstrukci rámu podlahy, kdy nahrazují hliníkové nebo ocelové nosníky. V porovnání s kovovými materiály mají kompozity vynikající izolačně tepelné vlastnosti a nepodléhají korozi.

 

 

Produkty pro toto odvětví