Letectví

Výroba letadel představuje oblast s nejnáročnějšími zákazníky, kteří vyžadují prvotřídní kvalitu a kontrolu dodávaných komponentů. V oboru letectví je firma 5M aktivní již od svých počátků před více než 20 lety a naše výrobky se dají nalézt jak v těch nejmenších sportovních letadlech, tak i ve velkých dopravních letadlech největších světových výrobců.

Obor letectví představuje vyšší nároky na kvalitativní aspekty výroby, proto máme výrobu a proces certifikovaný dle AS 9100 a POA (Part 21, hlava G).

Vzhledem k našim zkušenostem z oboru letectví jsme aktivní i v oblasti kosmonautiky, kdy dlouhodobě spolupracujeme s ESA na vývojových projektech na nové  aplikace kompozitových materiálů při stavbě družic a satelitů.

Hlavním výrobkem určeným pro leteckou aplikaci jsou kompozitové sendvičové panely, ze kterých se vyrábí stěny nebo přepážky v dopravních letadlech (konkrétně např. stěny kabiny pro odpočinek posádky během letu). Tato technologie se používá i pro menší letadla, kdy se kompozitové panely používají jako opláštění interiérových stěn a stropů nebo jako víka schránek na zavazadla. Pro konstrukci podlahy se kromě standardních pryskyřic používají i naše foliové pryskyřice LF Technology, které umožňují výrobu nehořlavých podlahových sendvičových panelů. Pro konstrukční lepení hlavně hliníkových a kompozitových materiálů je možné použít naše epoxidová vysokopevnostní lepidla LETOXIT.

 

 

 

Produkty pro toto odvětví