BSTG, v čele s 5M s.r.o., se stává dodavatelem Mechanického subsystému flexibilních solárních panelů pro novou platformu družic Thales Alenia Space

Výrobky společnosti 5M se stávají součástí nové generace satelitů ASTRA Q1

Thales Alenia Space, společný podnik Thales (67%) a Leonardo (33%), avizoval podpis smlouvu se společností SES na dodávku dvou geostacionárních telekomunikačních satelitů aktivních v pásmu 12-18 GHz (Ku band), ASTRA 1P a ASTRA 1Q. Satelity bude provozovat společnost SES, která je hlavním evropským distributorem satelitního vysílání.

https://www.thalesgroup.com/en/worldwide/space/press-release/thales-alenia-space-build-state-art-astra-1p-and-astra-1q-satellites

Konfigurace ASTRA 1Q je nová generace satelitů, která je konfigurovatelná na orbitální dráze a je ji možné snadno ustavit do nové orbitální pozice umožňující společnosti SES obsluhovat dynamicky se měnící budoucí požadavky zákazníků. ASTRA1Q je satelit postavený na základě nové inovativní platformy Space Inspired (INstant SPace In-orbit Reconfiguration), která bude univerzálním základem budoucích telekomunikačních satelitů, umožňující jakoukoli konfiguraci satelitu pro telekomunikace a její modifikaci na oběžné dráte v případě změny požadavků. Tato nová platforma telekomunikačních satelitů zvýší jejich efektivitu, neboť výrazně sníží pořizovací náklady i náklady na provoz vztažené k jednotce výkonu.

5M je hrdým partnerem tohoto projektu, neboť spolu s dalšími českými firmami sdruženými v BSTG (Brno Space Technology Group) je dodavatelem kompletní mechanické částí nové generace solárních panelů, které jsou v tomto případě svinovací. Jedná se o první aplikaci svinovacích solárních panelů vyvinutých v Evropě ve spolupráci s francouzskou firmou Thales Alenia Space. 5M se jako lídr konsorcia českých firem podílí na vývoji mechanického subsystému pro tyto svinovací solární panely od počáteční ideje až po jejich finální verifikaci, a bude tuto nosnou část svinovacích solárních panelů také vyrábět a dodávat. Vývoj tohoto revolučního konceptu byl umožněn díky podpoře ESA (Evropské vesmírné agentury) a spolupráci s dalšími firmami konsorcia: Frentech Aerospace, s.r.o., která se podílí na vývoji a dodávkách kovových částí a mechanismů, L.K.Engineering, s.r.o., jež je zodpovědné za design subsystému a BD Sensors, s.r.o., které dodá kabelové svazky solárního panelu. Revoluční koncept svinovacích solárních panelů není jen technickou výzvou a prostředkem technologického posunu účastnících se českých firem na novou úroveň technologických schopností, ale také komerčně velmi zajímavá příležitost dodávek, neboť by tyto panely měly v budoucnu nahradit velkou část nyní používaných pevných solárních panelů satelitů.